ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6035029
*
nr 603 5029
Pigtittare
1800-tal, björkrot, höjd: 64
Utrop:
100 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 oktober 2009
kl 18:22:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/10 07:57:17
1
150 kr
2/10 15:49:49
2
500 kr
2/10 18:36:31
3
250 kr
2/10 18:36:53
3
350 kr
2/10 18:37:32
3
450 kr
2/10 18:39:06
3
550 kr
4/10 16:55:18
4
700 kr
5/10 12:11:00
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björkrot lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Pigtittare
nr 603 5029
Pigtittare
1800-tal, björkrot, höjd: 64
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 750 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 oktober 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/10 07:57:17 | 1 | 150 kr |
| 2/10 15:49:49 | 2 | 500 kr |
| 2/10 18:36:31 | 3 | 250 kr |
| 2/10 18:36:53 | 3 | 350 kr |
| 2/10 18:37:32 | 3 | 450 kr |
| 2/10 18:39:06 | 3 | 550 kr |
| 4/10 16:55:18 | 4 | 700 kr |
| 5/10 12:11:00 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: björkrot lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



