Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 6035029



*

nr 603 5029


Pigtittare

1800-tal, björkrot, höjd: 64


Utrop:

100 kr

Såld:

750 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 oktober 2009
kl 18:22:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/10 07:57:17 1      150 kr
2/10 15:49:49 2      500 kr
2/10 18:36:31 3      250 kr
2/10 18:36:53 3      350 kr
2/10 18:37:32 3      450 kr
2/10 18:39:06 3      550 kr
4/10 16:55:18 4      700 kr
5/10 12:11:00 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björkrot lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:23
  • 6480 Spegel
    Förgylld, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:57
  • 6674 Spegel
    förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:16




Ladda ner broschyr